Αρχική Σελίδα  |  Εσπερινό Γεν. Λύκειο  |  Διαφορετικότητα 2009  |   Επικοινωνία  |

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2007-2008
ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΞΩΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

ΘΕΜΑ: Διαφορετικότητα: Θέλω (ΜΠΟΡΩ;) να την κατανοήσω.

Συντονίστρια Προγράμματος:
Στέλλα Τέγου – Στεργιοπούλου, Φιλόλογος, Διευθύντρια Εσπερινού Γενικού Λυκείου Καστοριάς
Συνεργαζόμενος καθηγητής:
Ανδρέας Βράκας, καθηγητής Φυσικής Αγωγής
Εσπερινού Γενικού Λυκείου Καστοριάς
Συμμετέχοντες μαθητές:
ΡΙΤΣΑ ΔΟΥΜΑ
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ
ΜΑΡΙΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ
ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΜΠΑΜΠΑΚΟΥ
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΣΑΧΙΝΙΔΟΥ
Πατήρ ΗΛΙΑΣ ΣΙΜΟΥ
ΔΗΜΗΤΡΑ ΤΟΥΦΑ
ΤΑΞΗ Β1
Η παρούσα εργασία, ως προϊόν του αναγραφόμενου εξωδιδακτικού προγράμματος, αφιερώνεται στη Ρίτσα, τη μαθήτριά μου που έγινε αφορμή να συνειδητοποιήσω την ελλειμματικότητά μου ως ανθρώ-που και δασκάλας απέναντί της και που με οδήγησε μέσα από τα μονοπάτια της σιωπής της στη δυνατότητα έκφρασης – επικοινωνίας μέσω της Νοηματικής Γλώσσας, χωρίς να αξιολογεί ή να βαθμολογεί το αποτέλεσμα της προσπάθειάς μου, σ΄ αντίθεση με αυτό που συμβαίνει στην ίδια , αφού το ελλιπές, σ΄ αυτό το σημείο, εκπαιδευτικό σύστημα επιμένει να την αξιολογεί και να τη βαθμολογεί με όρους και κριτήρια ενός κόσμου που αγνοεί, αυτά του ομιλούντος κόσμου!
Ως Διευθύντρια του Εσπερινού ΓΕ.Λ. Καστοριάς και Συντονίστρια του Προγράμματος ευχαριστώ και συγχαίρω όλα τα μέλη της ομάδας, τον εκλεκτό συνεργάτη και συνάδελφο Ανδρέα Βράκα, τους ξεχωριστούς μαθητές μου της Β1 τάξης .Επίσης ευχαριστώ τον εκλεκτό συνάδελφο Κώστα Τσέλιο, ακούραστο υποστηρικτή της προσπάθειάς μας και φυσικά το Σύλλογο Διδασκόντων του Εσπερινού Γενικού Λυκείου Καστοριάς, που ομόφωνα ψήφισε και στήριξε το Πρόγραμμα.
Η Εργασία αυτή ,ως συλλογική δράση ξεπερνά τα όρια της ομάδας, εξακτινώνεται προς όλες τις κατευθύνσεις, εκφράζει και εκπροσωπεί το σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητας του Εσπερινού Γενικού Λυκείου Καστοριάς.
Στέλλα Τέγου Στεργιοπούλου
Διευθύντρια του Εσπερινού Γενικού Λυκείου Καστοριάς

Σχετικές Αποφάσεις:
1) Η υπ΄Αριθμ. 117302/Γ2/ 19-10-2007 Εγκύκλιος του ΥΠ.Ε.Π.Θ.
2) Η υπ΄αριθμ. 3/28-9-2007 Πράξη του Συλλόγου Διδασκόντων του Εσπερινού ΓΕ.Λ. Καστοριάς
3) Η υπ΄Αριθμ. Πρωτ.: Φ.23/53/9-1-2008 Απόφαση της ΔΔΕ Καστοριάς